Telewizja internetowa i strreaming

Ponieważ coraz więcej użytkowników korzysta z sieci o dużej przepustowości, przesyłanie strumieniowe wideo stało się normą w Internecie. Media społecznościowe, strony internetowe i usługi przesyłania strumieniowego, są przesyłane bezpośrednio na telefon lub ekran monitora. Badania wykazały, że wideo zwiększa zaangażowanie klientów, dlatego należy spodziewać się, że liczba filmów w Internecie i na urządzeniach mobilnych będzie szybko rosnąć. Co jest potrzebne do dobrego odtwarzania wideo? I (co ważniejsze), w jaki sposób można tym sposobem oglądać filmy online, gdzie tylko chcesz?  

telewizor photo

Uruchomienie wideo

Pierwszą szybkością transmisji jest jakość wideo, której początkowo zażąda użytkownik. Gdyby ta lista była sekwencyjna, strumień wideo zaczynałby się od bardzo niskiej jakości 1 (128 × 320 @ 193 KBPS). Plusem jest to, że 193 KBPS ładuje się bardzo szybko w większości sieci. Gdyby zamówienie zostało anulowane, początkowa jakość wideo byłaby bardzo wysoka (676 × 1024 3,6 MBPS). Chociaż wysoka jakość wideo jest ważna, może prowadzić do bardzo dużego opóźnienia w uruchomieniu w sieci o przepustowości mniejszej niż 3,6 MB. Aby zrównoważyć początkową jakość wideo i opóźnienie uruchamiania, musimy wybrać strumień o średniej przepustowości. Gdy odtwarzacz zacznie wczytywać segmenty wideo (2-8 sekund fragmentów wideo do odtwarzania), zmierzy prędkość pobierania. Jeśli oceni, że sieć może wystarczająco szybko zapewnić wyższą jakość wideo, spróbuje pobrać lepszą wersję wideo. I odwrotnie, jeśli sieć jest wolniejsza, spadnie do niższej jakości wideo, aby zapewnić stały strumień. Za każdym razem, gdy zmienia się jakość wideo, manifest jest ładowany dla nowego strumienia i wideo może rozpocząć pobieranie nowej wersji. Jeśli którakolwiek z tych liczb osiągnie wartość 0, urządzenie nie będzie już nagrywać wideo i wideo zostanie zatrzymane.

Co stanowi dobry przepływ?

Telewizja internetowa jest dziś jednym z podstawowych źródeł dostarczania rozrywki. Programy, wiadomości, a także filmy online są dostępne za symboliczną opłatą lub za darmo. Jak jednak sprawić, żeby jakość przesyłanych obrazów była zadowalająca? Odpowiedź: zależy od różnych czynników. Klienci wykazują różne zachowania dla różnych typów strumieni. To intuicyjnie ma sens – jeśli siedzisz i oglądasz program telewizyjny lub film (ponad 15 minut), będziesz bardziej cierpliwy niż w przypadku filmu z kotem jadącym na rowerze z YouTuba. Istnieją jednak 3 kluczowe wskaźniki jakości wideo, które należy wziąć pod uwagę:

  • Opóźnienie rozpoczęcia: czas od naciśnięcia przycisku odtwarzania do rozpoczęcia strumienia.
  • W buforze urządzenia nie ma wideo, a odtwarzanie zatrzymuje się.
  • Szybki start

Najważniejsza jest jakość wideo. Czyli to ile pikseli jest na ekranie w danym momencie. Wskaźniki te w dużym stopniu zależą od szybkości przesyłania wideo przez sieć. Artykuł badawczy Akamai wykazał, że po 2 sekundach opóźnienia uruchomienia klienci zaczynają tracić dodatkowe sekundy w tempie 5,8%. Oglądanie wysokiej jakości wideo jest przyjemniejsze, dlatego ważne jest, aby unikać pikseli i niskiej jakości wideo. Jeśli chodzi o przesyłanie strumieniowe wideo, najlepszym sposobem na zapewnienie szybkiego dostarczania wysokiej jakości wideo jest udostępnienie do pobrania kilku różnych przepływności tego samego wideo.