Co to jest usługa VOD? Jak korzystać z niej w wygodny, legalny i bezpieczny sposób?

Filmy i seriale można dziś oglądać bez wychodzenia z domu i opłacania abonamentu. Taką możliwość stwarzają serwisy VOD. W artykule wyjaśniamy, na czym opiera się ich działanie. Wskazujemy, jak korzystać z nich w przyjemny, wygodny i w pełni legalny sposób.

Czym charakteryzuje się usługa VOD? 

VOD jest usługą, której nazwa pochodzi od angielskiego określenia „Video on Demand”. W Polsce oznacza ono „video na żądanie” lub „video na życzenie”. Oznacza to, że użytkownik zyskuje elastyczność pod kątem doboru nagrań. Może oglądać je w dowolnie wybranym przez siebie czasie, nie musząc dostosowywać się do ramówki. Dzięki platformom VOD, seriale i filmy można odtwarzać na dowolnym sprzęcie elektronicznym, który umożliwia podłączenie się do internetu. Wśród nich znajduje się nie tylko komputer, lecz również urządzenia mobilne, takie jak np. tablet czy smartfon. 

Materiały video w usłudze VOD są udostępniane w technologii strumieniowej. Nie oglądamy więc przekazu w czasie rzeczywistym, lecz udostępnione na platformie nagrania. Mamy do wyboru zarówno materiały bezpłatne, jak i dostępne do wypożyczania po wniesieniu opłaty. Zwykle nie musimy płacić za filmy i seriale, które nie należą do najnowszych produkcji. Wśród nich możemy jednak znaleźć kultowe tytuły – na przykład na platformie IPLA obejrzymy takie filmy jak „Sami swoi” czy „Kogel Mogel”. Płatne nagrania są natomiast dostępne do wypożyczenia za opłatą na określony czas – zazwyczaj od 12 do 48 godzin. 

Jak oglądać wygodnie nagrania na platformie VOD? 

Aby móc oglądać w komfortowy sposób w serwisach VOD filmy i seriale, należy przede wszystkim zadbać o szybki internet o niezawodnej stabilności. Użytkownikom zamierzającym wyświetlać materiały głównie w swoim domu, najbardziej polecane jest łącze światłowodowe. Jeżeli jednak często podróżujemy i chcemy mieć dostęp do platformy „video na życzenie” w różnych miejscach, wtedy najlepiej sprawdzi się internet mobilny LTE lub 5G. Istotne są zwłaszcza takie parametry łącza jak prędkość pobierania (powinna być jak najwyższa) oraz PING (czym niższa wartość, tym lepiej). Przed skorzystaniem z usługi VOD, warto przeprowadzić test szybkości internetu. 

Filmy na platformach VOD można oglądać z poziomu przeglądarki stron internetowych lub przy użyciu zainstalowanego oprogramowania. Nagrania zdołamy wyświetlić na urządzeniach mobilnych, jednak ich nieduży wyświetlacz nie pozwala cieszyć się komfortową rozrywką. Dlatego warto rozważyć możliwość przeniesienia obrazu na duży ekran telewizora lub monitora. Zadanie to nie jest trudne, dlatego powinien poradzić sobie z nim każdy przeciętny użytkownik. Można w tym celu nawiązać połączenie przewodowe lub bezprzewodowe. Jeżeli oba urządzenia posiadają standardowe wejście HDMI, wtedy wystarczy połączyć je ze sobą za pomocą odpowiedniego kabla. W przeciwnym razie należy skorzystać z przejściówki. Połączenie bezprzewodowe uzyskamy natomiast dzięki technologii Wi-Fi Direct, obsługiwanej przez nowoczesne telewizory Smart TV. Alternatywna opcja polega na zastosowaniu przystawki telewizyjnej, takiej jak np. Google Chromecast. 

Czy z serwisów VOD można korzystać legalnie i w pełni bezpiecznie? 

Znane platformy „video na życzenie”, takie jak np. IPLA, funkcjonują w sposób całkowicie legalny. Posiadają prawa do udostępniania nagrań swoim użytkownikom. Każdy materiał cechuje się wysoką jakości dźwięku i obrazu. W internecie działają jednocześnie serwisy o wątpliwej wiarygodności. Korzystając z nich narażamy się na ryzyko wyłudzenia poufnych danych osobowych oraz pieniędzy. Tego typu platformy często zachęcają użytkowników do wysłania wiadomości SMS, obiecując dostarczenie kodu dostępu do filmu czy serialu. Faktycznie okazuje się jednak, że zamiast tego aktywujemy drogą usługę subskrypcyjną. Poza tym cyberprzestępcy wykorzystują fałszywe platformy VOD do tego, aby użytkownicy instalowali na swoich urządzeniach szkodliwe programowanie. Dlatego pamiętajmy o tym, aby przed skorzystaniem z serwisu VOD dokładnie zweryfikować jego wiarygodność.